Tabliczka mnożenia dla wielu dzieci jest nieustannym utrapieniem. Rodzice z kolei określają to jako nie lada wyzwanie, nie tylko w przekonaniu, że to bardzo przydatna umiejętność, ale również w działaniu jak pomóc dziecku ją przyswoić.

Tabliczka mnożenia jest podstawową umiejętnością matematyczną. Dzieci, które opanują ją w pierwszych latach nauki,  nie będą miały problemów z mnożeniem, dzieleniem, ułamkami czy algebrą na kolejnych szczeblach edukacji. To bardzo przydatna umiejętność nawet w dorosłym życiu.

Opanowanie niezbędnej umiejętności jaką jest tabliczka mnożenia daje poczucie pewności siebie. Dziecko zapytane przez nauczyciela nie powtarza bezmyślnie jak papuga wyniku za kolegą, lecz naprawdę świadomie podaje poprawną sumę. Z kolei uczeń, który tej umiejętności nie opanuje, z biegiem czasu pogłębi w sobie brak poczucia wartości i pewności siebie. Utrata silnego fundamentu może rzutować na jego przyszłość. Im wyższa klasa, tym zadania matematyczne są trudniejsze, a na domiar złego dochodzi nowy materiał i coraz trudniejsze zagadnienia.

Każdy Rodzic wie, że mnożymy codziennie. Czy to kalkulujemy kilka sztuk produktów stojąc przed półkami w supermarkecie, czy też dobierając składniki gotujemy potrójną porcję. Codziennych przykładów jest tysiące i gdy nie mamy przy sobie smartfona z aplikacją kalkulatora, niezastąpiona jest w tym momencie nasza pamięć. Żadne dziecko nie może być zależne od liczydła, kalkulatora czy innych pomocy. Pamięć jest bardziej elastyczna i ma nieograniczoną pojemność. Ucząc się tabliczki mnożenia musimy pamiętać, by opanować ją w poprawny sposób. Dziecko musi przede wszystkim zrozumieć istotę mnożenia. Dzięki temu nie będzie „wkuwać” na pamięć niezrozumiałych dla niego rozwiązań, przestanie się męczyć i irytować podczas jej zapamiętywania, a przede wszystkim nauczy się ją stosować w praktyce!

Trenerzy podpowiadają, że idealnym rozwiązaniem będzie nauka tabliczki mnożenia w trakcie zabawy. Rezultatem będzie jej zrozumienie oraz opanowanie. Tabela mnożąca wykorzystywana w kursie „Mistrzowie Matematyki” w Akademii Nauki tworzy wspaniałe warunki do uczenia się tabliczki mnożenia i rozbudzenia w dziecku naturalnej motywacji do jej opanowania.